Dokážete si představit, že by dnes byly populární hvězdy stříbrného plátna z 30. let? Bugatti step? Grotesky? Co kdybychom na sociálních sítích sledovali Vlastu Buriana a oblíbené písně Nataši Gollové? Protagonistka našeho filmu si to představit dovede.
Hlavní postava přijde na autobusovou zastávku o dost dříve, než pojede autobus. Hezky se uvelebí a usne. Měl perný den a proto prospí celých 24 hodin a vrátí se do stejného momentu, jen o 24 hodin déle. Jelikož je stejný čas, tak pochopí, že usnul jen na pár minut. A vůbec mu nedojde, že přišel o den života.
Fake News-Koronavirus
Záměrně vyhrocený snímek poukazující na situaci, co se může stát, když uveříme Fake News. A co nás k tomu vůbec vede? Prožitkem proti předsudkům na aktuální téma ?. Snímek vznikl na víkendovém workshopu animovaného filmu v M'am'aloca pod vedením lektorky Žofie Zajíčková
Chtěla jsem natočit film o mém pradědečkovi, dirigentu Václavu Smetáčkovi, a hlavně o tom, jak jeho sláva ovlivnila jeho potomky - mou babičku, mámu, strejdu, ale i mě. Dostala jsem se náhodou ke spoustě archivních fotografií a našich domácích videí a filmů, které jsem chtěla nějak využít, a tak jsem je propojila s rozhovory. Vybrala jsem z nich hlavně ty, které by se mohly líbit babičce Vendulce, pro kterou jsem film natočila k narozeninám.
Jaké výrazové prostředky, výtvarný jazyk a animační zkratku použiji, abych ukázal, co se děje uvnitř mojí hlavy? Krátká animovaná filmová etuda, která vznikla na kroužku filmové animace v rámci projektu inspirovaného knihou Hlava v hlavě D. Bohma a O. Buddeuse.
Jednoho dne vám přijde balík, ale v něm nic není. A takhle se to opakuje pořád dokola, dokud... Existují věci, které si držíme a existují věci, které se drží nás. Vzdát se jich na chvíli může být těžké, ale ještě těžší je, dokázat je odevzdat. Čeho se nakonec rozhodneme držet a to, co dokážeme odevzdat, zaleží jen na nás.
Detaily filmu - Bohům, co nade mnou tenkrát nestáli
Název filmu
Bohům, co nade mnou tenkrát nestáli
Žánr
Hraný film (B: 11–15 let)
Délka snímku
7:40
Rok výroby
2020
Obsah filmu
Snímek Bohům, co nade mnou tenkrát nestáli je experimentální filmový záznam stejnojmenné, taktéž experimentální, divadelní inscenace, která vznikla na soustředění DRDS. Cílem projektu bylo vyjádřit atmosféru beatnické poezie pomocí vizuálních a zvukových prvků. Z původně třicet minut dlouhého literárního pásma se vybraly klíčové pasáže, které tvoří výsledných 7:40. Vedoucí sloužili pouze ke konzultacím a technické podpoře.
Autoři
František Souček, Luisa Marie Marešová, Kateřina Pušová, Sára Baalbaki, Mikuláš Převrátil, Anežka Rösslerová, Alice Louise Bransten, 1. skupinka DRDS
Autoři se nechali inspirovat prostředím a minulostí hradu a zámku v Březině a vytvořili vlastní tajemnou historii tohoto místa, kterou Vám předkládají prostřednictvím záhadologického snímku.
Film vznikl jako díl miniseriálu "Křivoklátská šlápota", který se zrodil na letním odborném soustředění loutkářských souborů Kašpárek a Jitřenka v červenci 2020.
Autoři
Kristýna Zástěrová, Marek Petr, Marie Zavadilová, Adéla Dohelská, Markéta Řezáčová, Zuzana Suchá
Čaroděj a jeho pomocník jsou spolu na cestách. Loupežníci je oloupí o vzácný drahokam z kouzelné hole. Čaroděj a jeho pomocník se vydají se po jejich stopách, dojde k souboji a v doupěti loupežníků objeví zajaté dívky, které osvobodí.
Autoři
Jiří Kvapil, Veronika Horáčková, Agáta Nosková, Michaela Paterová, Eliška Karbanova, Karel Kodejška, Matěj Kazík, Antonín Roleček
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikla naše planeta? Zapomeňte na vše, co jste slyšeli ve škole, viděli ve filmu nebo četli v knize. "Co když za to můžou lamy" vypráví nevšední příběh o vzniku planety Země, dne a noci, hvězdách i slunci. Nechte se unést fantaskní mytologií vyobrazenou očima dětí, která se vymyká všem standardům!
Autoři
Marína Víchová, Viky Jahelková, Klára Beránková, Berenika Břeňová, Josef Barták
Diktátor je film detí protivšem zlým diktátorům světa. Je to černá komedie ale vlastne veľmi hrozivá. Dílo vniklo ako volná inspirace filmom Diktátor od Charlieho Chaplina.
Jak pomocí animace a výtvarného jazyka vyjádřit dialog dvou protichůdných postav beze slov? Jak to vypadá, když se ráno nechce vstávat a maminka je neúprosná? Krátká animovaná etuda vznikla v rámci projektu inspirovaného filmy Jana Švankmajera.
Detaily filmu - Dobrodružství skřítka Čeřínka. Požár
Název filmu
Dobrodružství skřítka Čeřínka. Požár
Žánr
Animovaný film (A: do 10 let)
Délka snímku
7:30
Rok výroby
2020
Obsah filmu
Poetický příběh skřítka Čeřínka, který opět prožívá dobrodružství na břehu říčky Křinice. O vandalismu a nepořádnosti lidí a o tom, jak svou neohleduplností ničí přírodu kolem sebe.
Anton je tak trochu ztracený básník. Hledá svou múzu na dně dopitých lahví a jeho jediným přítelem jsou staré knihy. Najde nakonec i on svou inspiraci nebo se utopí?
Obrazově střihová koláž o tom, že krása nejlépe vyzní v kontrastu. Film vznikl v rámci příměstského tábora Moje místo jako druhý projekt při natáčení aktivistického dokumentu o lhostejnosti lidí k přírodě.
Evoluce strachu
Animovaný snímek sleduje vývoj strachu od pravěku až po současnost a dotýká se tak nejen prapůvodních instinktů, ale i strachu, který nás paralyzuje dnes.
Film plný jemného, ale i pořádně černého humoru na téma "strach" vymyslely a naanimovaly starší děti pod vedením lektorů Heleny Maříkové na táboře v Doubravicích nad Svitavou.
Žijeme ve světě plném pravidel. Od malička poslouchám - nezpívej si v tramvaji, kdo to má poslouchat. Netancuj si na ulici, lidi si budou myslet, že jsi blázen. Nečmárej po tý zdi, zavolají na tebe policajty...
Detaily filmu - Heimatbuch, pot a bahno: Příběh badatele
Název filmu
Heimatbuch, pot a bahno: Příběh badatele
Žánr
Dokument a reportáž (C: 16–20 let)
Délka snímku
14:46
Rok výroby
2020
Obsah filmu
Talnet, organizace, která již osm let pořádá letní soustředění pro mládež se zájmem o přírodní i jiné vědy, se rozhodla jednu z těchto akcí zdokumentovat. Tým mladých filmařů, jehož jádro tvoří členové tvProstor, se připravil na týden natáčení v poklidném prostředí laboratoří a archivů. A to byla chyba.
Autoři
Jakub Harabiš, Sebastián Menšík, Viktor Hvozda, Anna Růžková, Yannick Rokyta
Krátký film Hlaneta vypráví příběh neposlušného poloboha, jenž je trestem přinucen přijmout na povrchu své hlavy nové obyvatele. Příběh je inspirován různými teoriemi o vzniku světa, především ale čínskou legendou, ve které se tělo boha mělo proměnit v jednotlivé krajinné útvary. Svým syrovým až morbidním ztvárněním se film snaží poukázat na problematičnost soužití člověka a naší planety.
Autoři
Celestina Kopřivová, Ester Krtičková, Mario Štajnrt, Hugo Bár
Jakými výrazovými prostředky, výtvarným jazykem a animační zkratkou vyjádřit, co se děje v mojí hlavě? Krátká animovaná etuda z kroužku filmové animace vznikla v rámci projektu V hlavě, který byl inspirován knihou Hlava v hlavě D. Böhma a O. Buddeuse.
Jak pomocí animace a výtvarného jazyka vyjádřit dialog dvou protichůdných postav beze slov? Šachová partie může na krátkou chvíli starého pána a malého kluka zavřít do bubliny a svět kolem přestává existovat. Krátká animovaná etuda vznikla jako inspirace filmy Jana Švankmajera.
Je možné propadnout počítačové hře natolik, že člověk neví, co je skutečnost a fikce? Film vznikl v průběhu příměstského filmového tábora v kině Scala.
Autoři
Milan Hradil, Evelína Nováková, Ondřej Horňák, Michaela Nováková, Filip MacDonald, Filip Schick, Štěpán Gregor, Jonáš Kadlec
Hraná etuda popisuje jedno kouzelné místo uprostřed lesa, kde si parta 11letých kluků zažívá svoje každodenní hry. Je to místo, které tě pohltí, kde se propadneš do hry, ztrácíš pojem o čase a svět kolem si plyne bez povšimnutí. Film vznikl v rámci příměstského tábora Jak na film, jehož tématem bylo Moje místo.
Muž, který popisuje tým, o kterém nikdo nikdy neslyšel, v hospodě do, které nikdo niky nechodí. Uvěří kluk Mára Klapzubovým povídačkám? Stalo se to opravdu tak, jak se vykládá?
Karanténa je film skupiny študentů z Aeroškoly o jedné rodine a jejich blízcích přátelích, kteří se ocitli jako mnozí z nás v nedobrovolné "korona" karanténe. V průbehu filmu se nám postupne rozkrývají vztahy mezi postavami a směruje to až k nečekané pointe. Každý student z Aeroškoly který je součásti filmu se natáčel sám doma a sám tam aj hrál a režíroval se.
První vlna koronaviru se dotkla snad úplně každého z nás. Téma restrikcí a zákazů je bohužel aktuální i dnes. Film Karanténa je specifickou výpovědí o prožívání prvních dnů období karantény očima školáka. Počáteční období euforie ze zrušení školní docházky a zdánlivě neomezených možností trávení volného času střídá postupná frustrace z nedostatku sociálních kontaktů a těžce nabyté vystřízlivění z vědomí nutnosti plnit nejen školní docházku, ale především přijetí nové reality.
Animovaný film nám představuje jednu z možných interpretací toho, jak vznikly stíny. Jakou zásluhu na tom měl Rabi Löw? Film vznikl v průběhu příměstského animačního tábora v kině Scala.
Na palouček přiletí mimozemšťani (houbáci) a vše kolem sebe začnou škodolibě ničit - přeměňovat v houby, což jim jde skvěle až do chvíle, kdy se na scéně objeví houbař.
Film "Kmen 2020" řeší problematiku enviromentálních problému a jejich příčiny. Děj nás přivede do primitivního kmene, žijícího v lese, který začne objevovat moderní svět dneška. Začne se ale potýkat s problémy způsobené moderním člověkem, uzavřeným ve svojí omezenosti v řešení problematiky enviromentálního znečištění. Celá myšlenka filmu vysvětluje nekonečný kruh izolace člověka od přírody.
Snímek vypráví o Národní přírodní rezervaci Kohoutov, která se nachází v CHKO Křivoklátsko. Jedná se o místo s tajemnou atmosférou a krásnou nedotčenou přírodou, o kterém málokdo ví. Autoři snímku zároveň přináší svou vlastní autorskou teorii, proč se rezervace nazývá právě "Kohoutov".
Film vznikl jako díl miniseriálu "Křivoklátská šlápota", který se zrodil na letním odborném soustředění loutkářských souborů Kašpárek a Jitřenka v červenci 2020.
Autoři
Marek Petr, Kristýna Zástěrová, Marie Zavadilová, Markéta Řezáčová, Adéla Dohelská, Zuzana Suchá, Matyáš Paur
Revoluce za lidská práva a svobodu nikdy neskončila, revoluce pokračuje... Krátký vojnový film dětí se silným mírovým poselstvím je volně inspirován scénou boje na Odessém schodisku z filmu Křížník Potěmkin od S. Ezejštejna.
Film reflektuje události posledních měsíců, tedy virovou pandemii.
Je příběhem dvou chlapců, kteří dostanou při online výuce úkol - natočit video o tom, jak lidé snášejí karanténu a situaci kolem koronaviru obecně.Oslovují náhodné kolemjdoucí a sbírají materiál. Nakonec jim člověk bez práce ukradne kameru, kterou mají půjčenou od rodičů.
Láska je láska je hravý a vtipný videoklip detí, mládeže a dospelých volně inspirovaný videoklipom Lucie Bílé. Deti sami naspievali text pesničky a tiež natočili niektoré scény, klip sa doplnil scénkami aj z iných kurzov Aeroškoly. Posolstvo klipu má být mír a láska.
Středověký lovec Benedikt se po úrazu v boji, při kterém upadl do bezvědomí a zapomněl vše, co si dosud pamatoval, probouzí a postupně znovu objevuje své známé a místa. Jak už tomu u středověkého lovce bývá, jeho úvod do "nového" života nebude mít jednoduchý.
Metroaero je sci-fi krátká komedie s černým humorem z období postapokalypsy. Ukazuje destrukci světa a vztahů po strašivé válce lidí a strojů a důsledky této války.
Moje místo stále ještě hledám. Je rozprostřené kolem mě, je někde na mém těle, v mojí hlavě, v mém srdci. Moje místo jsem já, jsem zrcadlo, které odráží vjemy zpátky ven. Osobitě a intimně pojatá střihově experimentální obrazová mozaika vznikla na příměstském filmovém táboře s tématem Moje místo jako autorský snímek.
Střihově obrazový autoportrét vznikl jako druhý autorský projekt v rámci příměstského filmového tábora Moje místo. V jedné minutě jsem já - obraz, zvuk, rytmus.
Která umělecká skupina je lepší? Ruchovci či Májovci? V našem snímku se formou rapu představí 2 významná literární uskupení 19. století a poperou se o to, která z nich udělala do historie větší díru. Jmenovitě uvidíte Elišku Krásnohorskou, Jana Nerudu, Karolínu Světlou a Svatopluka Čecha. Snímek vznikl na soustředění DRDS.
Romantické drama o životě mladého vozíčkáře, který si za svůj handicap může sám a musí se s tím smířit. Příběh je o jeho snažení pochopit smysl života a nepřestávat se starat o svoje zdraví. O lásce, kdy se vozíčkář cítí jako méněcenný a pro ni ne dostatečně dobrý. O naději, že by mohl chodit, která se ale stane skutečností. Podstoupí operaci a po té už dá také naději vztahu, ale než po nohou na schůzku dorazí, neudrží se na nich a zabije se pádem ze schodů.
Krátký film na téma sebelásky. Řešíme problém s odsuzováním a nadávkami od lidí kolem nás. Neřešit názory ostatních může být často velice složité, ale když se od nich odpoutáme, můžeme konečně volně dýchat a věnovat se sami sobě.
Železo s Křemenem spolu soupeřili. Přemožen byl Křemen, rozdrcen na prach, unesen jeho syn Křišťál a vhozen do vězení. Krutě mučen, aby ukázal cestu na zámek. Křišťál podlehl. Železné kameny se valily k zámku. Síra se špatnými myšlenkami jim šla naproti. Společně unesli princeznu Zlatu. Mezitím uprchl Křišťál z věznice a vyprávěl matce soli, jak zahynul jeho otec. Rozhodl se jít za tetou čarodějnicí, Rtutí. Prosil ji o pomoc. Poradila mu, ať si vezme velký pytel a síru do něj hodí...............
Autoři
Eva Smolová, Adéla Maxová, Lara Ondrejechová, Vanessa Bodnárová, Veronika Havelková, Tereza Hrušková, Eva Smolová
Snímek představuje obec Terešov, která se nachází v CHKO Křivoklátsko, a její okolí.
Film vznikl jako díl miniseriálu "Křivoklátská šlápota", který se zrodil na letním odborném soustředění loutkářských souborů Kašpárek a Jitřenka v červenci 2020.
Autoři
Zuzana Růžičková, Julie Hoffmanová, Julie Zajíčková, Magdaléna Kropáčková, Marek Zavadil, Matyáš Hula, Marek Egermajer
Krátká animovaná etuda doprovozená zvukovými efekty, vytvořená z bílého papíru na bílém pozadí, která má prověřit princip pohybu a transformace v animaci.
Pojďme se společně podívat na cestu malého panáčka z novin, který hledá svoje místo. Najde ho? Doufejme, že ano, nebude to však cesta jednoduchá, ve světě na něj čeká spousta nástrah. Hold někdy se člověk narodí do špatného rozměru a musí si najít svůj svět, ukázat, že není jen kus papíru.
Výplody fantasie a myšlenkové pochody, co zrovna můj mozek vyzvracel během kreativní krize v karanténě, znázorněné experimentální animací. Každý si to přeberte jak chcete.
Animovaný film vytvořený kolektivem Pes_duše v rámci projektu "Animace kolem nás". Film je složený z animovaných sekvencí pohybujících se předmětů denní potřeby v prostorách základny v Újezdě.
Film "Předání zásilky" s komunikační tématikou, poukazuje na možné různé interpretace běžně používaných frází.
Ve filmu dojde k tomu že kurýr předá zásilku jinému člověku než má, protože místo konkrétního oslovení svého zákazníka, použije příliš obecné "tady to máte". Na scéně se poté objevuje pravý zákazník jakožto upomínka toho, že nepřesná komunikace mívá dalekosáhlé důsledky
Autoři
Matouš Jan Novotný, Sebastián Menšík, Tomáš Daniel Novotný, Nina Bystrianská
Malá holčička bloudí sama přestupní stanicí pražského metra, obklopena změtí dospělých uspěchanců, když ji náhle zaujme bezdomovec hrající na foukací harmoniku. Pohledy dvou, zcela odlišných, postav, věkem i sociálním postavením, se střetávají.
Detaily filmu - Přežívání v divočině podle Jima Křováka
Název filmu
Přežívání v divočině podle Jima Křováka
Žánr
Hraný film (B: 11–15 let)
Délka snímku
15 minut 52 vteřin
Rok výroby
2020
Obsah filmu
Film je o P.P.P., neboli o profesionálním průvodci přírody, který má své způsoby, jak diváky seznámit s přežíváním v divočině. Film se snaží být komedie o člověku, který si myslí, že něco umí.
Film byl vytvořen studentkami ZŠ Pavlovská v Brně v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Tento projekt je realizován pod záštitou organizace Post Bellum a vždy se zaměřuje na osudy nějakého pamětníka. Ke zpracování příběhu se studentky rozhodly využít techniku animovaného filmu.
Harmonický romantický příběh o statečné a bojující dívce s oční vadou odchlípení sítnice. O její vysněné lásce, nejkrásnější době jejího života a strachu říct o sobě pravdu. Nečekané zvraty ji ale dovádí k výčitkám. Film je propojen s její novou láskou - klavírem. Příběh je završen pochopením a tolerancí. Film se také zabývá LGBT tematikou.
Jak pomocí animace a výtvarného jazyka vyjádřit dialog dvou protichůdných postav beze slov? Třeba kočky a psa? Krátká animovaná etuda vznikla pod vlivem inspirace filmy Jana Švankmajera.
Světoznámá kritička Andrea Angelo, která je ve svých posudcích nekompromisní a její kritika byla důvodem k zavření nejedné restaurace, se rozhodne navštívit italskou restauraci. Podle naservírovaných pokrmů se ukáže, že jde o velmi neobvyklou restauraci. Otázkou je, kdo koho více vyvede z míry?
Autoři
Kristýna Vindušková, Klára Pelikánová, Lucie Mikundová, Samuel Kypet
Jakými výrazovými prostředky, výtvarným jazykem, animační zkratkou vyjádřit, co se děje v mojí hlavě? Krátká animovaná etuda z kroužku filmové animace vznikla v rámci projektu V hlavě, který byl inspirován knihou Hlava v hlavě D. Böhma a O. Buddeuse.
Jak pomocí animace a výtvarného jazyka vyjádřit dialog dvou protichůdných postav beze slov? Jak to vypadá, když se dá do řeči ekologický aktivista s iťákem, který má v hlavě jen soustavu 0 a 1? Krátká animovaná etuda byla inspirována filmy Dialogy Jana Švankmajera.
V těchto rozhovorech se dozvíte od tří seniorů informace o 2. světové válce. Rozhovory probíhaly v domě pro seniory Dům u Agáty v pražských Řeporyjích. Rozhovory jsem dělala s paní Annou, Evou a panem Jiřím, kteří na vlastní kůži zažili 2. světovou válku a vzpomínají na ni při 75. výročí konce této války.
Příběh o klukovi, který je šikanovaný a jeho rodina je v exekuci. Každý den se opakuje to samé a ve filmu je to vyjádřeno zrychlující se smyčkou. Jak to dopadne, si už divák domyslí sám.
SDÍLÍM. KOMU A CO? Cesta fotografií sdílených v digitálním prostoru sociálních sítí. Míří k zamyšlení nad schopností vnímat vizuální informace v dnes neustále se zrychlujícím tempu.
Samotářský kluk jménem Lukáš nikdy neměl žádného kamaráda. Vždy toužil po tom si s někým hrát, avšak děti v jeho okolí se mu smáli a vyhýbali se mu. Jednoho dne však potká divně vypadajícího chlapce, kterého nikdy předtím neviděl. Chlapec Lukáše překvapí tím, že mu nabídne, aby si s ním šel hrát. Že by se jeho život konečně začal obracet k lepšímu?
Autoři
Anička Macháčková, Mateo Schilders, Ema Neuwerthová, Marc Ezzeddine
Pozastavili jste se někdy nad tím, jaké potraviny kupujeme? Opravdu je vždy (s)potřebujeme? Naším příběhem vás od začátku až po konec provede život obyčejné fazole šarlatové. Jaký je její osud?
Příběh z blízké budoucnosti, kde si lidé uvědomují, že není třeba změnit svět, ale sami sebe, a proto zahajují výzkum, který má vylepšit každého z nás.
Film, který vznikl v karanténním zoufalství. Každý přidal kousek ze svého domova. Protože sloni jsou krásné, uklidňující téma ve složitém světě. A taky nosí štěstí.
Animovaný videoklip na motivy písně "Here Comes The Sun" od The Beatles. Slunce je pro náš svět nezbytné a hudba The Beatles je pro Šimona také podstatnou součástí jeho světa. Z této kombinace vzešel videoklip, kde kromě animací a snímků Slunce je nakonec vidět i autor.
Dokumentární film s prvky animace o třech lidech, kteří se rozhodli překročit horizont svého dosavadního života. Každý z nich jde vlastní cestou k duchovnímu naplnění se.
Z písku se pomalu zrodil strom, na začátku byl smutný, protože byl jen pískový, bez listů. Jak mu začaly přibývat listy, nálada se mu zlepšovala. Když se mu v koruně usídlil ptáček, byla to láska na první pohled.
Na počátku bylo Světlo, to Světlo vyšlo z diamantu a ten diamant visel nad ohněm. Pak tu byla také duha a jednorožec a ještě Někdo, kdo si to vše snad vysnil.
Autoři
Kristián Decarli, Karla Kazecka, Berenika Hájková, Berta Rathousová, Maksim Gladović
Obrazově poetický dokument o hledání místa vznikl v rámci příměstského filmového tábora. Kamera jsou bystré oči, které ohledávají cestu potoka Světluška až k jejímu pitnému prameni. Ten svým kouzlem promění obyčejnou oboru Hvězda v pohádkovou Roklinku.
Film Tatínek a bankovní lupiči zpracovává ve formě animovaného filmu stejnojmennou pohádku Arnošta Goldflama z knihy Tatínek není k zahození. Ve snímku však, oproti literární předloze, žádné bankovní lupiče nenajdete – děj filmu se točí okolo řešení prekérní rodinné situace – tatínek s maminkou si jednoho rána uvědomí, že zapomněli na narozeniny svých dětí a s nimi spojenou odpolední oslavu, a stojí tak před nimi nelehký úkol sehnat vše potřebné, aby se oslava mohla bez problémů uskutečnit.
Snímek představuje obec Terešov, která se nachází v CHKO Křivoklátsko, a především se zaměřuje na historii zdejšího židovského hřbitova, který bývá před zraky mnoha turistů skryt.
Film vznikl jako díl miniseriálu "Křivoklátská šlápota", který se zrodil na letním odborném soustředění loutkářských souborů Kašpárek a Jitřenka v červenci 2020.
Pan Větvička a paní Kořínková pravidelně navštěvují psychiatrickou ambulanci.
Zdálo by se, že každý má jiný psychický problém a vůbec se sebou nesouvisí, ale...
Animovaný film je inspirovaný nesnadnou dopravní situací v Brně, aneb co všechno Vás může potkat, když se rozhodnete jet do Brna vlakem. Film vznikl v rámci pravidelného kurz animace v kině Scala.
Druhá světová válka lidstvu ukázala ta nejtemnější zákoutí lidské povahy. Hrdinové se však nenacházeli jen na válečných frontách, ale také mezi obyčejnými občany okupovaných zemí, kteří byli ochotní za svá přesvědčení riskovat život.
V období plném nedůvěry a obav se na území Protektorátu setkáváme se dvěma odloučenými bratry Antonínem a Františkem, kteří jsou konfrontováni otázkou, jestli je jejich bratrské pouto silnější než strach.
Jakými výrazovými prostředky, výtvarným jazykem, animační zkratkou vyjádřit, co se děje v mojí hlavě? Ta moje je plná narozeninové oslavy. Krátká animovaná etuda z kroužku filmové animace vznikla v rámci projektu V hlavě, který byl inspirován knihou Hlava v hlavě D. Böhma a O. Buddeuse.
Jak pomocí animace, výtvarné zkratky a zvuku vyjádřit dialog dvou protichůdných postav beze slov? Jak to dopadne, když se potká opilec s intelektuálem? Krátká animovaná etuda vznikla v rámci kroužku animace pod vlivem inspirace filmy Jana Švankmajera.
Film je metaforou plynoucího života dnešní mládeže, která často ve své nezakotvenosti nechápe, že veškeré jednání má nějaký dopad, a není připravena nést následky svých činů. Dívku navštěvuje každodenně "život" s bublifukem a naplňuje její dny různými činnostmi. Co z počátku dobře funguje, skončí tragédií - dívka kvůli své zvědavosti bublifuk zvrhne a ten se vylévá...
Příběh je o muži z vulkanického světa. Se svým psem žije poklidný život v lávovém světě. Jednoho dne na svět spadne obrovská kapka, která změní navždy jeho život. Muž poznává nové osadníky světa a možná i svou novou lásku.
Autoři
Kristián Laštovka, Mikuláš Růžička, Eliáš Hradil, Michal Starý
Krátká filmová etuda, která jazykem animovaného filmu, vyjadřuje cestu do hlavy a do vlastní paměti. Pokoj jako obraz vlastního nitra, ve kterém se vrství vzpomínky, vjemy, hračky, knížky, věci, zvuky, hudba... A oko jako cesta do duše.
Železo s Křemenem spolu soupeřili.
Přemožen byl Křemen, rozdrcen na prach, unesen jeho syn Křišťál a vhozen do vězení. Krutě mučen, aby ukázal cestu na zámek. Křišťál podlehl. Železné kameny se valily k zámku. Síra se špatnými myšlenkami jim šla naproti. Společně unesli princeznu Zlatu. Mezitím uprchl Křišťál z věznice a vyprávěl matce soli, jak zahynul jeho otec. Rozhodl se jít za tetou čarodějnicí, Rtutí. Prosil ji o pomoc. Poradila mu, ať si vezme velký pytel a síru do něj hodí.........
Starý delfín vypráví mořským mláďatům, jak kdysi dávno pomohl malé želvičce, když uvízla v rybářské síti.
Dnes jsou problémem nejen rybářské sítě, ale i obrovské množství odpadků, které lidé vyhazují do moře. A tak se zvířátka rozhodnou oceán vyčistit.
Při odstraňování jednoho plastového kusu vysvobodili i uvízlou "žlutou ponorku" a pomohli tak lidem.
Kdyby žili lidé se zvířaty ve vzájemné úctě a vzájemně si pomáhali, tak by nám všem bylo líp ve vodě i na souši.
Reportáž představuje jedny z nejtěžších životních momentů Hany Tížkové - pamětnice 2.světové války a komunistického režimu, dcery politického vězně a milované babičky.
Železo s Křemenem spolu soupeřili.
Přemožen byl Křemen, rozdrcen na prach, unesen jeho syn Křišťál a vhozen do vězení. Krutě mučen, aby ukázal cestu na zámek. Křišťál podlehl. Železné kameny se valily k zámku. Síra se špatnými myšlenkami jim šla naproti. Společně unesli princeznu Zlatu. Mezitím uprchl Křišťál z věznice a vyprávěl matce soli, jak zahynul jeho otec. Rozhodl se jít za tetou čarodějnicí, Rtutí. Prosil ji o pomoc. Poradila mu, ať si vezme velký pytel a síru do něj hodí..........
Autoři
Tereza Pospíšilová, Tomáš Biskup, Oliver Sukeľ, Vojtěch Charvát, Lukáš Beneš, Kateřina Šmídová, Jan Česák