Dokumentární portrét vypráví o imaginárním kamarádovi čtyřletého kluka. Ten zná svého přítele jak své boty a poskytuje divákovi jeho pomyslný portrét. My máme tedy tu možnost si vytvořit obrázek o postavě, skrze jeho vypravování. Vtahuje nás do své mysli a vypráví nám o svém nejlepším kamarádovi, kterého nikdo z nás doopravdy nevidí. Kluk si však uvědomuje, že jeho kamarád není skutečný.
Film vypráví příběh mezinárodně uznávané architektky a české rodačky Evy Jiřičné, která se narodila ve Zlíně v jednom z ikonických Baťovských domečků. Na vysoké vycestovala na stáž do Londýna, kde kvůli okupaci roku 1968 zůstala dalších 22 let, což jí obrátilo život vzhůru nohama. Scénář i výtvarné provedení jsme dali dohromady během letního soustředění ve skupině deseti dětí a dvou asistentů. Natáčeli jsme pomocí fotoaparátu, stativu, mazací tabule a barevných fixů.
Autoři
Kristian Páca, Josefina Krycnerová, Elena Vanová, Antonie Bejčková, Luisa Jirsová, Jakub Král, Kristýna Folprechtová, Vilém Tycar
Detaily filmu - K tabuli - Josef Středula - Film o filmu
Název filmu
K tabuli - Josef Středula - Film o filmu
Žánr
Dokument a reportáž (B: 11–15 let)
Délka snímku
6:18
Rok výroby
2022
Obsah filmu
Film o filmu nebo spíše seriálu 1. dílu K tabuli, ve kterém se v různých školách ukáže 5 prezidentských kandidátů. V naší škole byl Josef Středula a v tomto dokumentárním filmu uvidíte rozhovor s režisérem Vítem Klusákem a dětmi, které v tomto díle vystupovaly.
Animovaný dokument „Ma bisteren“ vypráví příběh pana Čeňka Růžičky, jehož rodina patří mezi tradiční české Romy, za II. světové války byla zasažena holocaustem a v 50. letech stíhána komunisty pro kočovný život. Od 90. let 20. století se p. Růžička zasazoval o odstranění vepřína v Letech u Písku, vybudování důstojného památníku a odškodnění obětí romského holocaustu.
Film vypráví o životě francouzského mima Marcela Marceau očima dětí. Ukazuje spojitost s městem Kolínem a naším rodákem Jeanem G. Deburau. Je výsledkem dlouhodobějšího projektu na naší škole, během něhož naši školu navštívil herec Martin Sochor, jediný český žák a absolvent pařížské školy pantomimy Marcela Marceau. Předal dětem řadu cenných informací o svém učiteli a děti se účastnily i dílny pantomimy pod jeho vedením.
Tento dokumentární film nás zavádí do srdce konfliktu na Ukrajině a jeho vlivu na nejzranitelnější členy společnosti - děti. Přináší nám pohled na hloubku utrpení, s nímž se tyto děti potýkají, a následně se zaměřuje na to, jak hledají naději a obnovují své životy zde, v České republice. Dokument se nevyhýbá závažnosti situace, která postihla tisíce rodin na Ukrajině. Prostřednictvím autentických příběhů a dojemných svědectví nám otevírá oči k bolesti a strastem, kterým tyto děti čelily.
Snímkem Naše Příbram jsme uzavřeli náš loňský výtvarný projekt v ZUŠ na téma Naše město. Vznikal v úzké spolupráci s žačkami flétnové třídy (hudební doprovod) a jeho náplní je zamyšlení dětí nad místy, kudy denně chodí či k nim mají nějakou citovou vazbu.
Detaily filmu - Reportáž o Kolínské řepařské drážce
Název filmu
Reportáž o Kolínské řepařské drážce
Žánr
Dokument a reportáž (B: 11–15 let)
Délka snímku
3:04
Rok výroby
2023
Obsah filmu
"Dobrý den, právě se nacházíme před Kolínskou řepařskou drážkou, která je nejstarší svého druhu v Čechách." Tak uvádí Matyáš dokument o místě, kde tráví spoustu času jako dobrovolník. Nasajte trochu atmosféry v době, kdy se drážka teprve probouzí do své hlavní sezóny a Matyáš tak měl prostor natočit svůj dokument.
Animovaný dokument o stavbě nebušického vodovodu v letech 1922-1923.
Film vznikl v rámci projektu "Živá kronika aneb Vím, kde bydlím" spolku Loutky bez hranic, který v Nebušicích sídlí. Na tvorbu filmu si spolek přizval Ateliér Aniděti. Skupina 13ti dětí ve věku 7 - 14 let zpracovala příběh stavby Staré vodárny, která byla v roce 2019 zachráněna a citlivě zrekonstruována, vznikl tak jedinečný prostor pro komunitní akce v MČ Praha - Nebušice.
Film Vánoce 2022 se žánrově nachází na rozmezí reportáže a experimentálního filmu. Zachycuje kouzelnou vánoční atmosféru v centru Hranic. Láska autorů k mysteriózním a hororovým filmům se v něm ale rozhodně nezapře.
Autoři
Filip Šváček, Maxim Nerád, Tereza Dančáková, Kamil Marek, Martin Bouchal
Najednou se v nedalekém potoku objevil nákupní vozík. Naši ekoložka Terku to zasáhlo a tak se rozhodla ho vylovit. Sledujte dokumentární reportáž plnou akce s instruktážním videem na úvod od Kamila Marka a jeho tatínka.
Krátký portrét studentky herectví, který ukazuje její rozporuplnou mysl. Petra si není jistá, zda se vydala správným směrem a pochybuje o sobě samé. Herectví by pro ni mělo být vším, ale ona si není jistá, jestli je to cesta, kterou se chce vydat. Zároveň ale neví, co jiného by měla v životě chtít dělat, a tak balancuje mezi pochybností a sebejistotou. Přitom ani sama neví, která z těchto dvou tváří je ta pravá.