Letos již devadesátiletá paní Kopecká pracuje nepřetržitě 54 let v mateřské škole Arabská v Praze 6. Pamatuje si, jak se škola stavěla i v průběhu let proměňovala, dokáže popsat počátky stravování v 60. letech, zná jménem tisíce dětí, které školkou prošly, práce ji vždy těšila, a ona tak zůstává dobrou duší školky. Film natočili její absolventi paní Kopecké pro radost.
Autoři
Julie Součková, Elias Scholl, Berta Tycarová, František Souček, děti z MŠ Arabská
Rozhovor s Adélou Mrázovou o projektu NaFilM - Národním filmovém muzeu. Natáčení probíhalo v rámci příměstského tábora Aero TV v kině Bio Oko na konci léta 2020.
Autoři
Julie Kernerová, Štěpán Bradáč, Martin Woloszczuk, Mikuláš Dvořák, Roberto Mussoni, Vojtěch Vondrášek, Kateřina Srbová
Můj dokument se zabývá tajným a zajímavým životem seniorů. Žije v našem okolí zdánlivě nudný senior? Jakým zálibám a aktivitám se věnuje? Jaký příběh stojí za jeho zálibami? Na tyto otázky jsem se snažil svým dokumentem odpovědět. Inspirací mi byl můj děda. Já ho znám jako nadšence do motorek, techniky a všemožných oprav. Když ho ale někdo potká na ulici nebo v obchodě, nemá ani ponětí, že právě ve své garáži staví motorku z roku 1952. Chtěl bych nás tak podpořit ve zkoumání lidí v našem okolí.
Ikonický příběh spisovatele Lewise Carrolla, který proslavila zejména filmová zpracování režiséra Tima Burtona, je mimo jiné charakteristický svou epizodičností a absurditou. Právě tyto dva prvky spojili členové Dismanova souboru dohromady a vybrané scény z originální knižní předlohy se rozhodli natočit pomocí dronu z ptačí perspektivy. Vedle netradičního způsobu práce se absurdní rovinu snažili podtrhnout i tím, že do dívčích rolí obsadili chlapce a naopak.
Autoři
Žofie Hánová, Damian Tembo, Marie Ela Rösslerová, Vilém Tycar, Prokop Holiš, Michal Polák, Ráchel Gojdová, a zbytek 6. skupinky
Pět přátel se zpoza svých počítačových obrazovek vydávají na nebezpečný průzkum tajemného ostrova. Kdo je ale onen neznámý šestý hráč, který se zdá být nezranitelným a dokonce možná i mocnějším, než ostatní? Film vznikl na animačním Aertěku v létě 2021.
Ocitne se na podlaze a nevědomky začne vykonávat úkoly. Kam ji zavedou a co se na své cestě dozví, bude znamenat konec nekonečna.
Film vznikl v průběhu příměstského filmového tábora v kině Scala.
Autoři
Štěpán Gregor, Jonáš Kadlec, Eliška Štěpánková, Jelyzaveta Markus, Hana Vilma Duranková, Sebastian Řičánek, Tomáš Vrba
Krátkometrážní dokument Bezmoc otevírá téma o evakuaci, která se stala v roce 2014 ve Zlínském kraji, kde explodovalo 60 tun munice a lidé z okolních vesnic museli být třikrát evakuováni během 45 dní. Dosavadní náklady stály 348 000 000Kč. Budou mít obyvatelé klid?
Chramst. Já sežeru tebe a mě zas někdo další. Říká se tomu potravinový řetězec a podléhá mu téměř vše živé. Ať už ale kachnu sežere prase anebo tygr, člověk si vydobyl v tomto koloběhu výsostné místo na jeho špičce. Je ale opravdu tak výsostné nebo jsme jen nenažraní? A přežije planeta Země lidskou nenasytnost?
Autoři
Kateřina Merunková, Stela Kapiasová, Alžběta Hejná, Adam Bříza, Mariana Trávníková, Adéla Jelínková, Anna Zemková, Natálie Zentková
Jak sobecké je vzít si život? Zbyl po ní jen prach a nepořádek. Utopila se ve vlastních myšlenkách a strastech prohnilého života. Mohla ještě zůstat, ale rozhodla se odejít, aby už měla pokoj a tichý klid, po kterém už tak dlouho prahla. Ani se za sebou neohlédla, nechala nás tady napospas a sama odešla do prázdnoty.
„Demokracie mýma očima“ je projekt, který začal na podzim roku 2020 v neziskové organizaci InBáze. Jeho výstupem je animované video, ve kterém 12 dětí původem z Ukrajiny, Nepálu, Vietnamu, Filipín, ale i z Čech ztvárnilo, co pro ně znamená slovo „demokracie“. Cílem projektu je podpořit vyšší toleranci českých dětí a mládeže k migrantům a lidem odlišného původu a předcházet tak xenofobii a nenávistným projevům.
Autoři
Tonička a Matylda Mikšovská, Alexandra Volková, Maruška a Franta Bouzek, Dorian Knapp, Asbin Rokaya, Veronika Gavadzin, Shilo Gregory Malibrian, Tran Gia Binh
Jak může být zákeřná a nebezpečná touha po moci? Kde je hranice mezi hrou a realitou? Diamant smrti je napínavý snímek zobrazující lidské vlastnosti jako touhu ovládat svět, přírodu a koloběh života. V boji o získání moci to bude však přátelství, které zachrání svět a lidské duše.
Jak moc je téma plastů na naší planetě závažné? Kde všude představují plasty hrozbu? A co proti tomu můžeme dělat? To jsou otázky, na které odpovídá dokument Doba plastů.
Dodo se ve všem trochu odlišuje. Tráví čas samo, nejčastěji s přírodou. Nemá žádné lidské přátele, ale příroda mu stačí. Příběh sleduje Dodo, které v jednom docela obyčejném dni, najde neobyčejnou věc. Květinu, která je odlišná od všech ostatních. Je stejně osamocená a jiná, jako ono. Ale možná díky ní i ono dokáže poznat sobě rovného. Přítele.
Každý má tendenci k tzv. overthinkingu, neboli k odbíhání od reality skrz myšlenky. Jak by to ale asi vypadalo, kdyby si naše myšlenky začaly dopisovat s celým tělem? Nu já nevím, pojďte se podívat sami.
Není ponorka jako ponorka. Tenhle žlutý sambarýn připlul na naši zahradu v době, kdy se nemohlo skoro nikam. Dva bráchové si v krátkém videoklipu vytvořili vlastní verzi své oblíbené písničky.
Skupina skautek a skautů najde deník chlapce, který žil v době Protektorátu Čechy a Morava. Rozhodnou se, že odkryjí tajemství autorova příběhu. Z deníku se totiž dozvídáme, že jeho otec pracoval v odboji a byl za to uvězněn. Chlapec se svými kamarády se proto rozhodnou v otcově odbojářské činnosti pokračovat...
Autoři
Filip Radek, Julie Součková, František Prokop, Jaroslav Janda, Anna Kupcová, Josef Arnot, Jáchym Štys, Anna Geroová
Animovaný film Garážníci vznikl jako první díl večerníčku, který jsem chtěl natočit. V úvodu se seznamujeme se třemi hlavními hrdiny příběhu. Každá loutka je vytvořena ze součástek, které se většinou najdou v dílně. Tito tři kamarádi spolu jednoho dne najdou přesýpací hodiny. Vymyslí, že by mohli harampádí na ponku odsunout a vytvořit si závodní dráhu, kde by si mohli pomocí nalezených hodin zazávodit. Film byl dělán stop motion animací v programu Stop Motion. Je to můj první animovaný film.
Animovaný videoklip k písni "Houby houby houbičky". Film popisuje problematiku českého fenoménu sběru hub.
Je bezvýhradně nutné dávat si pozor, které houby sbíráte. Jinak dopadnete jako my a uvidíte...zajímavé věci.
Příběh dvou sousedů, kteří jsou díky své rivalitě, umíněnosti a krizi středního věku, schopni věcí neuvěřitelných rozměrů. Film vznikl na animačním Aertěku v létě 2021.
Film se odehrává ve 30. letech v Moskvě, kde Igor, mladý ruský režisér, uvádí svůj nový film. Před první veřejnou projekcí ale musí film zkontrolovat umělecký výbor.
Kdo zavraždil primáře Mázla? Případ pro elitního kriminalistu inspektora Koníčka a jeho pomocníka poručíka Žlábka. Díky své inteligenci a policejnímu čichu začnou spletitý případ postupně rozplétat a nenechají na pokoji ani manželku oběti ani rodinného přítele. Celý příběh se však odehrává v mírné nadsázce. Měl by být humornou parodií na dnešní krimiseriály, kterých je v televizi přehršel.
Sci-fi film o kapitánu Marvinovi, který se probudí uzavřený v záchranném modulu na cizí planetě bez jediné vzpomínky na to, co se stalo. Jeho šance na záchranu jsou mizivé a jeho psychický stav se v trvající izolaci zhoršuje.
Spolužáci jedné třídy se společně domluvili a zorganizovali natáčení videoklipu, ve kterém se zpívá o pohledu studenta na ,,Dobu Koronovou". Ve snímku vystupují žáci gymnázia Litoměřická, spolu se svou třídní profesorkou. Všichni společně tančí/vystupují na melodie známé písně Elvise Presleyho - Jailhouse Rock, ve které se zpívá o životě ve vězení, takže obě písně mají společné téma.
Autoři
Josef Jan Abrhám, Antonín Jan Abrhám, Dobrovolníci ze třídy 4.F gymnázia Litoměřická
Našich šest neobyčejných soutěžících má splnit jediný úkol.
Tento úkol prokáže jejich schopnosti a ukáže jejich pravou tvář.
Kdo z nich nejlépe splní zadání a opravdu prokáže, že na to má?
To vše se dozvíte v naší parodické reality show Máte na to?!
Třída 5.B se vydává ze svého domova, své školy do sousedních států, kde poznává jejich tradice a zajímavosti. Poté se vrací na své oblíbené MOJE MÍSTO.
Hrdina čeká před budovou a z dlouhé chvíle si začne hrát s dřívkem zaseklým v kanále. Snaží se ho vyndat, ale nejde mu to a tak se do úkolu noří se stále větší urputností. Přichází druhá osoba a snaží se také dřívko vyndat. Nicméně hrdina považuje tento problém za svůj a nechce k němu nového příchozího pustit. Aniž by byl problém vyřešen, jsou oba čekající pozváni dovnitř.
Jde o skeč na motiv gagu, který Charlie Chaplin nepoužil v City lights.
Film je úryvkem z mé oblíbené pohádky Aladdin. Vybrala jsem si moji oblíbenou scénu, jak oba létají nad městem na létajícím koberci a zanimovala ji. Vybrala jsem si kategorii moje místo, protože když se tak zasním, jsem jako v pohádce a jedno z mnoha míst kam patřím je právě do světa fantazie a pohádek.
Dívka se po nehodě ocitne na místě, kam se jednou dostane každý z nás, někde na rozcestí. Jsou před ní dvoje dveře, dvě možnosti volby. Každá z nich si nese svou oběť.
Detaily filmu - Neuvěřitelné osudy Ludwiga van Beethovena
Název filmu
Neuvěřitelné osudy Ludwiga van Beethovena
Žánr
Animovaný film (B: 11–15 let)
Délka snímku
4:38
Rok výroby
2020
Obsah filmu
Životních osudů Ludwiga van Beethovena z pohledu dětí a jejich fantazie. Film vznikl v průběhu příměstského animačního tábora ve spolupráci kina Scala a Filharmonie Brno.
Bývalého mafiánského účetní, který se rozhodl skoncovat s životem kriminálníka a začít nanovo, dostihne starý známý z minulosti, a ukáže mu, proč se mafie neopouští.
Paní Boušková jednoho dne najde na své zahrádce starou lahev. Jakmile ji odšpuntuje, zjeví se kouzelný džin, který jí splní jakékoliv přání. Z chudé paní Bouškové se tak ze dne na den stane bohatá dáma pokuřující dlouhou cigaretu a popíjící koňak. Tato novina se rychle roznese po celé vesnici. Pozornosti neujde ani chamtivé sousedce Hamanové a jejímu přihlouplému synovi Kájovi. Hamanová nakonec zjistí, jak se věcí mají a společně se synem se rozhodnou, že lahev musí být jejich.
Jakými všemi způsoby se dají jíst špagety? Buster Keaton a Fatty Arbuckle to zkoumali ve filmu The Cook v roce 1918. Budou jejich nápady fungovat i dnes? A budou stále stejně vtipné?
Pravidla a zavedená morálka ve společnosti. Tyto hodnoty kritizuje hlavní postava Franta (Daniel Rous). Prošel si drsnou minulostí, která na něm zanechala stigmata. Svoji minulost nechává za sebou a začíná znova. Do jeho života se připlete nečekaný host, který mění Frantův pohled na svět, jeho život se mění. Procházka filosofickými úvahami nad smyslem bytí a rozdílech ve společnosti.
Videoklip zpracovaný jako pocta Charlie Wattsovi, bubeníkovi The Rolling Stones, který letos v létě zemřel ve věku 80 let. Jak by vypadal svět natřený na černo? Odpověď jsem se snažil vložit do videoklipu.
Film Poslední vlna je inspirován potopením jedné z nejobávanějších lodí druhé světové války - Bismarcku. Film začíná pohledem na kapitána Toveyho, který vyšle letku letadel, aby torpédy zničila nepřítele. Film byl kreslen po dobu čtyř měsíců a nakresleno bylo přes 75 snímků. Jednotlivé snímky jsem poté nafotil na zrcadlovku a v programu Stop Motion z nich udělal film. Když jsem měl hotovou obrazovou část filmu, dohodl jsem se s bráchou, že mi složí hudbu. Poté jsem dal obě části dohromady.
Staří lidé jsou leckdy nesoběstační a odkázaní na pomoc druhých. V mém filmu totéž platí i o starci upoutaném na kolečkové křeslo. Při pohledu do minulosti zjišťujeme, jak silný životní příběh ve skutečnosti skrývá. Mnohdy se nám zdá, že hledíme na starého nebožáka a nedochází nám, že máme před očima skutečného hrdinu. Jak a proč došlo k jeho zranění? Je jeho život opravdu jen o nudném čekání na smrt? Uvidíte, že i když jej nyní zastaví i pouhý práh u dveří, rozhodně tomu tak nebylo vždy.
Film zpracovává život křesťanského humanisty Přemysla Pittra a jeho působení na území Čech. Mapuje ne tolik známou část československých dějin a poukazuje na neobyčejné činy, které tento muž během svého života vykonal. Nejvýznamnější počin Přemysla Pittra je bezpochyby Akce Zámky, během níž zachránil více jak 800 židovských a německých dětí z koncentračních a později také z internačních táborů na území Československa po roce 1945.
Detaily filmu - Příběhy našich sousedů - Karel Mikulášek
Název filmu
Příběhy našich sousedů - Karel Mikulášek
Žánr
Animovaný film (B: 11–15 let)
Délka snímku
2:41
Rok výroby
2021
Obsah filmu
Krátký animovaný film zachycuje osudy pamětníka Karla Mikuláška. Film je výsledkem projektu Příběhy našich sousedů, který je realizován ve spolupráci Studia Scala a Post Bellum.
Film demonstruje nikdy nekončící honbu za ideálem krásy. Protagonistka se sebedestruktivním způsobem snaží zalíbit nejen ostatním, ale především sama sobě. Přijmutí ovšem ve šminkách, krémech a depilátorech nenachází.
Psychologické drama odehrávající se v roce 1989 při pádu Komunismu. Hlavní postavy Ester, Dalibor, Áňa a Marcel zažívají nepříjemné situace způsobené tehdejším režimem.
Každý má své rodinné dědictví, se kterým se musí vyrovnat. Kostlivce ve skříni... jeleny ve vaně?
Aneb trochu strašidelný film s hezkou animací, jehož scénář vznikl kombinací různých zvláštních a tajemných motivů.
ALS je nemoc, na kterou dosud neexistuje kauzální léčba. Postupně sledujeme, jak se rychle plynoucím časem nemoc výrazně zhoršuje, a tím omezuje chlapce k vedení normálního životu, na který byl zvyklý. Každodenní činnosti se stávají překážkou a osudná otázka zní, kolik času mu ještě zbývá?
Léto je nejoblíbenější roční období. Všichni víme proč, že? Protože jsou prázdniny! Ten slastný pocit osvobození od všech nudných povinností zůstává, i když je vám už dávno přes dvacet nebo přes padesát. A přece existují děti a mladí lidé, kteří i v létě hltají data, šťourají se v hlíně nebo elektronice a namáhají mozkové buňky. Prostě proto, že je to baví minimálně stejně nebo i víc než kopat do balónu nebo hrát CS:GO. Pro takové je tu naštěstí T-expedice. Týdenní dobrodružství mladých badatelů
Autoři
Jakub Harabiš, Sebastián Menšík, Anna Růžková, Viktor Hvozda, Yannick Rokyta
Experimentální film do minuty popisuje pocity člověka na terapii, který zápasí se svými myšlenkami. Odpovědět i na běžnou otázku může být někdy obtížné, v hlavě se nám spustí poplach a je jen na nás zda se necháme vtáhnout do víru paniky nebo se svým problémům a pocitům postavíme čelem.
Ve filmu nám je představena tajná postava muže, který nese zvláštně vypadající kufřík, který musí někde ukrýt, kde by ho nikdo nehledal...jenže se evidentně mýlil. Co asi je ve stříbrném kufříku?..
Moje místo je v hlavě. Uvnitř sama sebe. Hluboko, hluboko v podvědomí je místnost s televizí. Cokoliv co chci se na televizní obrazovce zobrazí, jakákoliv představa je v mém podvědomí velice detailná. Honí se mi hlavou mnoho věcí. Vesmír je tak hluboký a nekonečný, nikdy nevíš co za těmi světelnými lety je. Mám ráda pizzu, jaké by to bylo být přateli s živou pizzou. Mám ráda vymíšlet postavičky s dostatečným počtem očí. Někdy ale televize přestává fungovat...
Každý potřebuje být milován, ale co když vás již nemilují?
Film je o mladém kreativci, který se nedokáže vzdát své staré lásky Veroniky. Ví, že má nového přítele, on to však nechce přijmout. Raději žije v minulosti, ve světě pohyblivých obrázků flipbooků, které kdysi kreslil s Veronikou. Situace se změní, když od kolegy Adama dostane speciální tlačítko. Stisknutím nastane krátkodobý efekt, který vrátí Veroniku do stavu, kdy měla Pavla skutečně ráda. Když vyprchá, Pavel znova čelí samotě. Využij
Vojta je na prázdninách, na návštěvě u svého přítele Melichara. Místo poklidných prázdnin je však donucen k vraždě osob, které Melichar chce zneškodnit. Vojta se však nad jednou z obětí smiluje a tím se dostává do časové smyčky.
Hladovějící hrdina bez peněz přichází do podniku. Postává u pultíku. A pokukuje po "koláčcích" co leží přímo před ním.
Nevydrží to a když je prodavač odvrácený, jeden si vezme. Nikdo si toho nevšimne. Povedlo by se mu to znova? A znova? Začíná snad prodavač něco tušit? V pár minutách se rozehrává hra na kočku a myš, přesně tak, jak si to Charlie Chaplin před 103 lety ve svém filmu A dog's life představoval. (Nebo alespoň doufám, že se neobrací v hrobě.)
„Vítej, vetřelče!" pravil Pavucháček, když jsem si uvědomil, že si nejsem jistý, zda mám vůbec otevřené oči. Byl bych se ztratil v síních své lebky, nebýt něčího až podezřele skutečného hlasu. „Je v tom snad rozdíl, jestli jsi vzhůru nebo ne? Pokud ano, co se s tím mění? To, co se ti zdá, by beztak nevzniklo, kdybys netrávil tolik času vzhůru. Oboje je jeden a ten samý svět." pravil kdosi. A tak jsem šel.
Kam naše hlavní hrdiny zavede tajemná mapa s pokladem? Film vznikl na motivy přísloví "Risk je zisk," v průběhu příměstského animačního tábora v kině Scala.