Tisková zpráva
Dům dětí a mládeže v Praze 6 v tomto roce pořádá již 4. ročník soutěžního festivalu mladých filmařů Pražský filmový kufr. Jedná se o několikaměsíční projekt, který je určen dětem a mladým tvůrcům do 20 let. Ti se mohou dle svého zájmu zamyslet nad jakýmkoli tématem a zpracovat ho podle svého zájmu a zaměření jako hraný, dokumentární, případně animovaný film. Pro milovníky filmového střihu je připravena kategorie film do minuty. Letos navíc dostanou příležitost věnovat se třem zvláštním tématům: přírodě a všemu, co s ní souvisí, v kategorii Zeleným objektivem, vlastnímu světu a životu v něm v kategorii nazvané Moje místo, a problematice alarmujících sociálních jevů v sekci (Ne)bezpečnej svět. Do soutěže můžou nově zaslat i svůj nerealizovaný scénář nebo filmový plakát.
Jedinci nebo tvůrčí týmy mohou od 1. května do 28. září 2020 přihlašovat své výtvory a porovnávat je se svými kolegy na internetových stránkách festivalu. Tam také proběhne během října divácké hlasování o Cenu diváka, na kterém se mohou podílet všichni zájemci o 165 soutěžních snímků, které letos zaslalo přes 380 autorů. Filmy, plakáty a scénáře nakonec posoudí odborná porota tvořená zástupci mnoha filmových profesí, výtvarníky, pedagogy a odborníky na daná témata. Nejlepší snímky ze všech kategorií a jejich autoři budou slavnostně oceněni 7. 11. 2020 během online FestDne, který jsme byli z důvodu nejisté epidemiologické situace nuceni zorganizovat místo tradičního celodenního festivalového dne. Vzhledem k tomu, že byl náš festival zařazen jako nominační festival do celostátní přehlídky dětské a mládežnické filmové tvorby Malé vize 2020 (www.artama.cz), budou vybrané snímky z něj promítány i v jejím rámci.
Organizátoři si kladou za cíl vytvářet funkční platformu, na níž by se mohli mladí filmaři setkávat a získávat zpětnou vazbu jak od svých generačních kolegů, tak od mistrů filmového umění. Za nedílnou a velmi podstatnou součást projektu proto považují víkendové workshopy, příměstské tábory a konzultace se členy poroty během FestDne, během nichž bude příležitost získat praktické návody a tipy, jak co nejlépe zacházet s jednotlivými parametry tvůrčího procesu, jak se vyvarovat případných chyb při tvorbě scénáře a vizuálního pojetí snímku, při práci se zvukem, střihem, s herci, triky apod. V širším slova smyslu si mladí filmaři samozřejmě rozšiřují povědomí o oblasti mediální a audiovizuální výchovy. Nezapomínají ani na pedagogické pracovníky a pravidelně pro ně pořádají semináře týkající se konkrétních možností používání audiovizuální tvorby při práci s dětmi (spolupráce s Post Bellum, seminář Film za školou na ZFF, semináře Jak na dokument ve spolupráci s Free Cinema nebo Od námětu k filmu ve Zlínském kraji).
Již v předchozích ročnících, kterých se s více než 500 snímky zúčastnilo přes 1100 soutěžících, se potvrdilo, že tato přehlídka nabízí dětem a mladým lidem lákavý způsob, jak bez cenzury, kontroly a školních pravidel reflektovat svět kolem sebe za použití dnes už běžně dostupných a pro většinu i velmi atraktivních výrazových prostředků. Dostanou prostor k předvedení toho, co mnohdy dělají velmi rády a věnují tomu velkou část svého volného času. Jedině tak si ověří, jestli je jim nasloucháno a porozuměno. Jejich rodičům a pedagogickým pracovníkům umožňuje podpořit je v jejich tvořivosti, pomoci jim zhodnotit a kultivovat aktivitu, kterou jejich okolí někdy vnímá negativně jako něco zbytečného, nekvalitního nebo povrchního.
Rámcový harmonogram PFK 2020
Vyhlášení – únor 2019
Uzávěrka přihlášek – 29. 9. 2020
Vyhodnocování a vyhlášení nominací – říjen 2020
Divácké hlasování – 1.–23. 10. 2020
Online FestDen – 7. 11. 2020
Soutěžní kategorie
Letos jsou vypsány tyto vedlejší sekce:
Věkové kategorie
A. Žáci mateřských škol a I. stupně základních škol
B. Žáci II. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií
C. Studenti středních škol (do 20 let)
Soutěžní porota
Karel Smyczek, předseda poroty – režisér a herec
Pavel Berkovič – kameraman
Bohdan Bláhovec – dokumentarista
Kristina Elšíková – scenáristka a režisérka
Zdena a Václav Fleglovi – emeritní vedoucí DRDS
Irena Hejdová – filmová a televizní scenáristka
Ondřej Hník – spisovatel a scenárista
Vít Jíra – zvukař
Anna Johnson Ryndová – střihačka
Linda Kallistová Jablonská – dokumentaristka
Miloš Kirschner – scénograf, výtvarník, režisér
Jaroslav Kučera – manažer realizace Centra hrané tvorby České televize
Mojmír Kučera – televizní režisér, dokumentarista
Blanka Kulová – střihačka
Martin Mareček – dokumentarista
Kateřina Oujezdská – castingová ředitelka
Květa Přibylová – dokumentaristka
Daniel Růžička – režisér v oblasti reklamy
David Súkup – režisér a animátor
Radim Špaček – režisér
Lukáš Urbánek – animátor a ilustrátor
Porota vedlejších sekcí
Viktor Portel – Moje místo
Jana Havlíková, Helena Fialová, Aneta Pohlová – (Ne)bezpečnej svět
Eva Novozámská, Amálie Balaštíková, Petr J. Juračka – Zeleným objektivem
FestDen
7. 11. 2020 proběhne na našich i dalších hostitelských webových stránkách online festivalový den, během něhož budou průběžně promítány nominované snímky a uděleny hlavní ceny vítězi sekce v každé věkové kategorii, ocenění poroty za jednotlivé tvůrčí složky snímků (námět/scénář, kamera, střih, zvuk, herecký výkon, výtvarné zpracování) a udělení ceny diváka. Počítáme s živými streamy debat s filmovými odborníky a konzultací s porotci.
Rámcový program online FestDne:
1. Kamera ve filmu (host Petr Berkovič, kameraman filmových pohádek a dramat)
2. Co všechno je dokumentární film (hosté Martin Mareček, držitel dvou Českých lvů, Bohdan Bláhovec, držitel mnoha ocenění doma i ve světě)
3. Diskuse se členy poroty o konkrétních soutěžních snímcích
(Program FestDne bude upřesňován a průběžně zveřejňován v průběhu října na webových stránkách festivalu a na FB!)
Pořadatel
Dům dětí a mládeže Praha 6
Oficiální název: Dům dětí a mládeže Praha 6
Sídlo: U Boroviček 650/5, 163 00 Praha 6
IČ: 45241694
Zřizovatel: Kraj Hlavní město Praha
Statutární orgán: Mgr. Martin Vejvoda, ředitel
Ředitel festivalu: Mgr. Martin Vejvoda
Partneři festivalu
Generální partneři: Hlavní město Praha, Zonky, Bionaut
Hlavní partner: Biofilms
Partneři: Botanická zahrada Praha, Sense Media, Virtis, s.r.o., Premiere Cinemas
Mediální partneři: Free Cinema, Český rozhlas – Dismanův rozhlasový dětský soubor, Praha volnočasová, Pražské domy dětí a mládeže
Praktické informace
Bližší a aktualizované informace o podmínkách soutěže, průběžných akcích a o festivalovém dni naleznete na www.prazskyfilmovykufr.cz, facebookovém profilu www.facebook.com/prazskyfilmovykufr a instagramovém profilu #tocsvetem.
Kontakt:
Martin Vejvoda – ředitel festivalu
Markéta Vondrášková – programová ředitelka festivalu
Petra Součková – komunikace s médii
tel. +420 605 202 005
V Praze 8. 10. 2020